Życzenia Wielkanocne

GMINNY OŚRODEK
POMOCY SPOŁECZNEJ
13-111 Janowiec Kościelny 148
         Tel. 89 626 20 65

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Janowcu Kościelnym ogłasza otwarty nabór partnera do przygotowania i wspólnej realizacji projektu w ramach konkursu
na skalowanie innowacji społecznej pn. „Wygrana rodzina”
finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus
w ramach priorytetu V Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego
„Innowacje społeczne (innowacyjne działania społeczne)”
Konkurs nr FERS.05.01-IZ.00-002/24


 

Działając na podstawie art. 39 ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 z dnia 28 kwietnia 2022 r., Gmina Janowiec Kościelny/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Janowcu Kościelnym ogłasza otwarty nabór na partnera do wspólnego przygotowania i realizacji projektu partnerskiego.

Ogłoszenie dotyczy naboru Partnera na wspólne przygotowanie i realizację projektu w ramach konkursu na skalowanie innowacji społecznej pn. „Wygrana rodzina”, Priorytet V Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego „Innowacje społeczne (innowacyjne działania społeczne)”, konkurs nr FERS.05.01-IZ.00-002/24.

W ramach projektu będzie skalowany innowacyjny model przeciwdziałania dziedziczeniu biedy / wzmacniania kapitału społecznego rodzin pn. „Wygrana rodzina”. Model ten oferuje zindywidualizowane, wielodyscyplinarne i skoordynowane, oparte na działaniach środowiskowych wsparcie całej rodziny, a także jej poszczególnych członków. Dzięki takiemu podejściu, rodzina zostanie wyposażona w narzędzia, które przyczynią się, w pierwszej kolejności, do zmiany świadomościowej, a następnie wzmocnione zostaną kompetencje społeczne i opiekuńczo-wychowawcze rodzin. Zaangażowanie do działań lokalnej społeczności spowoduje, że rodzina nie będzie samotna w procesie zmiany, najbliższe otoczenie będzie jej towarzyszyć w dążeniu do lepszego wypełniania swoich funkcji i motywować do pracy, która ma prowadzić do poprawy jej sytuacji życiowej. W trakcie całej współpracy z rodzinami realizowana będzie praca środowiskowo-rodzinna. Model „Wygrana rodzina” zakłada realizację instrumentów wsparcia obejmujących:

  • diagnozę rodzin;

  • pakiet podstawowy;

  • pakiet rozszerzony;

  • animację samopomocy sąsiedzkiej (praca środowiskowo-rodzinna).

Szczegółowy opis Modelu oraz Regulamin konkursu, a także pozostałe załączniki dostępne są na stronie: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/nabory/51-innowacje-spoleczne-2/

Planowany okres realizacji projektu: od 24 do 36 miesięcy.

Partnerem wiodącym/Wnioskodawcą będzie: Gmina Janowiec Kościelny/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Janowcu Kościelnym.

Projekt realizowany będzie na terenie Gminy Janowiec Kościelny.

Projekt skierowany będzie do odbiorców innowacyjnego rozwiązania, jakim jest model „Wygrana rodzina” - co najmniej 15 rodzin dotkniętych problemem dziedziczenia biedy: dzieci, rodzice, dziadkowie, osoby zamieszkujące wspólnie z rodziną, itp. Pojęcie biedy należy rozumieć jako występowanie następujących okoliczności:

  • zamieszkiwanie na terytorium zdegradowanym społecznie i fizycznie oraz

  • korzystanie z pomocy społecznej lub

  • borykanie się z różnymi problemami społecznymi, np. nieaktywność na rynku pracy, problemy opiekuńczo-wychowawcze, bezradność życiowa, uzależnienia, przemoc.

Celem partnerstwa jest współpraca przy przygotowaniu i realizacji projektu mającego na celu skalowanie modelu wzmacniania kapitału społecznego rodzin „Wygrana rodzina”, aby zwiększyć zasięg jego wykorzystania i rozwiązywać problem międzypokoleniowej transmisji ubóstwa poprzez zastosowanie innowacji społecznej pn. „Model Przeciwdziałania Dziedziczeniu Biedy KOKON”. Celem modelu jest zmniejszenie zjawiska transmisji biedy i wykluczenia społecznego poprzez zastosowanie zintegrowanego, kompleksowego programu pomocy wspierającego całą rodzinę, ze szczególną uwagą skierowaną na dzieci i młodzież, w jej najbliższym sąsiedztwie. Jest on przeznaczony do wykorzystania na terytoriach zdegradowanych społecznie i fizycznie, na terenach których występuje koncentracja ubóstwa oraz negatywnych zjawisk i stan ten „przenosi się” na następne pokolenia.

Wybrany Partner (Partnerzy) będzie odpowiedzialny (będą odpowiedzialni) za:

  • współrealizację diagnozy rodzin w trakcie realizacji Modelu (diagnoza w działaniu - pogłębianie i uzupełnianie diagnozy rodziny i środowiska) i/lub

  • współrealizację działań zawartych w pakiecie podstawowym i/lub

  • współrealizację działań zawartych w pakiecie rozszerzonym i/lub

  • współrealizację działań w ramach animacji samopomocy sąsiedzkiej (pracy środowiskowo-rodzinnej).

Szczegóły realizacji działań w projekcie zostaną ustalone z wybranym Partnerem (wybranymi Partnerami) na etapie przygotowywania projektu.

Szczegółowy zakres projektu będzie zgodny z wymaganiami określonymi w:

  • regulaminie konkursu na skalowanie innowacji społecznej pn. „Wygrana rodzina” Priorytet V Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego „Innowacje społeczne (innowacyjne działania społeczne)” - konkurs nr FERS.05.01-IZ.00-002/24;

  • przepisach prawa krajowego.

Kryteria formalne:

  • Kandydat na Partnera jest organizacją pozarządową lub innym podmiotem wskazanym w art. 3 ust. 3 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 roku, która/-y posiada co najmniej 3-letnie doświadczenie w działalności na rzecz dzieci i młodzieży na polu włączenia społecznego lub wspierania rozwoju lub wyrównywania szans, zdobyte na obszarze realizacji projektu lub jego bliskiego sąsiedztwa rozumianego jako gmina lub powiat sąsiadująca/-y z obszarem realizacji projektu.

  • Kandydat na Partnera nie jest podmiotem wykluczonym z możliwości otrzymania dofinansowania na podstawie przepisów odrębnych (dofinansowanie oznacza finansowanie UE lub współfinansowanie krajowe z budżetu państwa, przyznane na podstawie umowy o dofinansowanie projektu albo decyzji o dofinansowaniu projektu, lub ze środków funduszy celowych, o ile tak stanowi umowa o dofinansowanie projektu albo decyzja o dofinansowaniu projektu).

  • Kandydat na Partnera wniesie do projektu zasoby ludzkie, organizacyjne, techniczne lub finansowe odpowiednie do celu partnerstwa i będzie uczestniczył w przygotowaniu wspólnego projektu.

Wymagania dotyczące oferty:

  • Złożenie zgłoszenia - kompletnie wypełnionego i podpisanego we wszystkich wymaganych miejscach – na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 1 (skan podpisanego dokumentu lub dokument podpisany elektronicznie), w terminie do 29 marca 2024r.

  • Złożenie aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego lub z innego rejestru właściwego dla podmiotu, statutu oraz skanu dokumentów potwierdzających wymagane doświadczenie podmiotu.

  • Złożenie pełnomocnictwa (pełnomocnictw) osoby (osób) do reprezentowania podmiotu (jeżeli dotyczy).

Kryteria merytoryczne oceny (maksymalnie 40 punktów):

  • Instrumenty wsparcia proponowane do realizacji spośród: diagnozy rodzin oraz działań: z pakietu podstawowego, pakietu rozszerzonego i animacji samopomocy sąsiedzkiej - opis rodzaju oraz zakresu wsparcia wynikający z Modelu „Wygrana rodzina”, które chciałby w projekcie realizować kandydat na Partnera (maksymalnie 20 punktów).

  • Kwalifikacje i kompetencje osób, które będą realizowały ww. instrumenty wsparcia - wykształcenie, ukończone kursy i szkolenia, doświadczenie w realizowaniu wsparcia itp. (maksymalnie 10 punktów).

  • Doświadczenie w realizacji projektów dla grup docelowych szczególnie zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym z powodu doświadczania wielu przesłanek wykluczenia społecznego (maksymalnie 10 punktów).

Termin i miejsce składania ofert:

Zgłoszenie z propozycją współpracy powinno zostać dostarczone w formie elektronicznej w postaci skanów podpisanych dokumentów lub dokumentów podpisanych elektronicznie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w terminie od dnia zamieszczenia ogłoszenia, tj. 8 marca 2024 r. do 29 marca 2024 r. do godziny 23:59.

Dodatkowe informacje:

  1. Kandydat na Partnera może złożyć w odpowiedzi na niniejsze ogłoszenie o naborze wyłącznie jedną ofertę.

  2. Gmina Janowiec Kościelny/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Janowcu Kościelnym zastrzega sobie prawo do:

  • unieważnienia naboru bez podania przyczyny,

  • zmian w treści ogłoszenia o otwartym naborze,

  • wyboru więcej niż 1 Partnera projektu i nie więcej niż 3 Partnerów,

  • zawarcia umowy partnerskiej z wybranym Partnerem.

  1. Gmina Janowiec Kościelny/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Janowcu Kościelnym nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem i złożeniem oferty w odpowiedzi na niniejsze ogłoszenie o naborze.

  2. Oferty złożone po terminie nie będą rozpatrywane.

  3. Ocenie merytorycznej podlegać będą tylko oferty spełniające kryteria formalne.

  4. Oferta wraz z załącznikami powinna być sporządzona w języku polskim i podpisana przez osobę upoważnioną (osoby upoważnione) do reprezentowania podmiotu zgodnie z zapisami zawartymi w dokumencie rejestrowym lub inną osobę upoważnioną (inne osoby upoważnione) przez kandydata na Partnera zgodnie z załączonym pełnomocnictwem.

  5. Wyniki naboru zostaną ogłoszone na stronie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Janowcu Kościelnym.

  6. Od wyniku naboru nie przysługuje odwołanie.

Załączniki:

Załącznik nr 1 do Ogłoszenia o otwartym naborze Partnera do wspólnego przygotowania i realizacji projektu.

K I E R O W N I K
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Janowcu Kościelnym
mgr Marzena Radzymińska

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Janowcu Kościelnym jako administrator danych osobowych przetwarzanych w związku z załatwianiem sprawy milcząco w rozumieniu art. 122h KPA informuje, że przetwarzanie danych realizowane jest w celu wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, jakim jest prowadzenie postępowania administracyjnego. Podanie danych osobowych w zakresie postępowania jest obowiązkowe co wynika z przepisów prawa w szczególności Kodeksu Postępowania Administracyjnego oraz aktów prawnych, w oparciu o które toczy się postępowanie.

Dane osobowe będą przetwarzane w zależności od kategorii prowadzonych spraw.

W celu zapewnienia stałego dostępu do danych osobowych, ich skutecznego, bezbłędnego i bezpiecznego przetwarzania, rozwoju i utrzymania systemów informatycznych dane będą udostępniane dostawcom wykorzystywanych przez nas systemów informatycznych z zachowaniem poufności i bezpieczeństwa przetwarzania.

W związku z przetwarzaniem Państwa danych osobowych przysługuje Państwu:

  • prawo dostępu do danych osobowych,

  • prawo żądania sprostowania danych osobowych,

  • prawo żądania ograniczenia przetwarzania danych osobowych.

W celu skorzystania z powyższych praw prosimy kontaktować się z administratorem za pośrednictwem poczty tradycyjnej Janowiec Kościelny 148, 13-111 Janowiec Kościelny, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Może Pani/ Pan również wznieść skargę dotyczącą niezgodnego z prawem przetwarzania danych do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Administrator powołał Inspektora Ochrony Danych, z którym można kontaktować się w sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych pisemnie na ww. adres administratora lub poprzez pocztę elektroniczną na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji na temat przetwarzania Pani/Pana danych osobowych znajduje się na tablicy ogłoszeń w siedzibie, oraz na stronie internetowej https://www.gops.janowieckoscielny.info, na której znajduje się pełny obowiązek informacyjny.

Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce zachęca do korzystania z usług Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej. Szczegółowe informacje w załączeniu.

Pismo Poradnia Leczenia Uzależnień

 

Informator 2024R. PCPR page 0001

Uprzejmie informujemy, że Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Janowcu Kościelnym rozpoczyna przyjmowanie wniosków o wypłatę powyższego świadczenia. 

W załączeniu poniżej znajduje się wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego.

 

Wniosek o dodatek osłonowy

Dodatek osłonowy 2024 - informacja

 

Od 1 stycznia 2024 r. ponownie będzie można składać wnioski o jednorazowe świadczenie w formie dodatku osłonowego. Dodatek osłonowy przysługuje za okres od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 30 czerwca 2024 r. i jest wypłacany jednorazowo w terminie do dnia 30 czerwca 2024 r. Wnioski o wypłatę dodatku osłonowego za okres od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 30 czerwca 2024 r. złożone po dniu 30 kwietnia 2024 r. pozostawia się bez rozpoznania.

WAŻNE:

Resort Klimatu i Środowiska przygotowuje nowy wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego, który będzie obowiązywał w 2024 r. Wzór ten zostanie w najbliższym czasie wydany w drodze rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska - jego projekt wpisany został do wykazu prac legislacyjnych resortu 22 grudnia 2023 r. i skierowany do uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych i opiniowania. Rozporządzenie to ma być wydane jeszcze w 2023 roku.

W momencie opublikowania wzoru wniosku, zostanie on niezwłocznie zamieszczony na stronie internetowej GOPS.

Wnioski o dodatek osłonowy będzie można składać od 1 stycznia 2024 r. do 30 kwietnia 2024 r. osobiście w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Janowcu Kościelnym (pok. 1) lub przez platformę teleinformatyczną ePUAP.

Dodatek osłonowy przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego w roku 2022 nie przekracza kwoty w gospodarstwie:

  • jednoosobowym - 2100 zł
  • wieloosobowym - 1500 zł na osobę

Do obliczenia dochodu nie uwzględnia się trzynastej i czternastej emerytury.

W przypadku przekroczenia w/w kryterium obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Dodatek osłonowy w 2024 r. wynosi:

– 228,80 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,

– 343,20 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób,

– 486,20 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,

– 657,80 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób,

Podwyższony dodatek osłonowy przysługuje osobom opalającym domy węglem i wynosi:

- 286,00 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,

- 429,00 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób,

- 607,75 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,

- 822,25 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Terminem ostatecznym wypłaty dodatku osłonowego jest 30 czerwiec 2024 r.

Terminy przelewów świadczeń

w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Janowcu Kościelnym

w 2024 roku

Świadczenia rodzinne i zasiłki dla opiekunów

Fundusz alimentacyjny

Zasiłki stałe

Zasiłki okresowe

Zasiłki celowe

Dodatki mieszkaniowe i energetyczne

Styczeń

25

19

19

25

19

10

Luty

23

20

20

23

20

9

Marzec

25

20

20

25

20

8

Kwiecień

25

19

19

25

19

10

Maj

24

20

20

24

20

10

Czerwiec

25

20

20

25

20

10

Lipiec

25

19

19

25

19

10

Sierpień

23

20

20

23

20

9

Wrzesień

25

20

20

25

20

10

Październik

25

18

18

25

18

10

Listopad

25

20

20

25

20

8

Grudzień

do 20

20

20

do 20

20

10

     GMINNY OŚRODEK

    POMOCY SPOŁECZNEJ

13-111 Janowiec Kościelny 148

         Tel. 89 626 20 65

 

 

 

 

Informacja!

W dniu 22.12.2023 r.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

w Janowcu kościelnym

czynny jest w godz. 715 - 1300

                                                             Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

                                                           w Janowcu Kościelnym

                                                           Marzena Radzymińska

Życzenia świąteczne